На COP29 най-накрая беше поставена нова цел за климатично финансиране
Баку, 24 ноември (Hibya) - На климатичната среща на ООН COP29 в Баку, Азербайджан, след трудни преговори беше приета нова цел за това колко пари трябва да предоставят световните държави на развиващите се страни за борба с климатичните промени.
Тази сума трябва да нарасне до поне 300 милиарда долара годишно до 2035 г., което е три пъти повече от сегашния размер.
Според постигнатото споразумение, богатите страни, които образуват малък кръг в системата на ООН, трябва да заемат водеща роля в мобилизирането на публични и частни ресурси.
Ето защо целта, обявена за страните от ЕС, е да разширят този кръг. Споразумението също така насърчава развиващите се страни да допринасят за постигането на целта.
Въпреки това, в текста се подчертава, че нищо в споразумението не променя текущия статут на страните, което означава, че богати страни като Китай и Саудитска Арабия не са задължени да правят вноски.
Това потенциално може да означава, че развиващите се страни ще трябва да плащат повече.
Споразумението призовава всички страни да си сътрудничат за увеличаване на общото климатично финансиране до поне 1,3 трилиона долара и изисква изготвянето на пътна карта за постигането на тази цел.
Тази сума съответства на изискванията на развиващите се страни и е посочена в доклад, изготвен от група експерти на ООН по време на срещата на върха.
Bulgaria News Agency Bulgaria News Agency