Deniz polisinden Adalar çevresinde 'deniz taksi' denetimi

С помощта на вирусни публикации в TikTok и Instagram, кампанията се превърна в национална тема на разговор и политически спор.

Протестиращите обвиняват в покачването на цените олигопола на супермаркетите и големите производители, които поставят печалбата пред клиентите, както и липсата на конкуренция. От своя страна супермаркетите посочват като причини войни, геополитика, цени на суровините, реколти и климатичната криза.

Бойкотът в Швеция е сред няколкото протестни действия срещу растящите разходи за живот в Европа през последните седмици. Миналия месец в България също имаше бойкот срещу големите вериги и супермаркети, като се съобщава, че оборотът им е спаднал с близо 30%. През януари бойкот в Хърватия се разпространи в Босна и Херцеговина, Черна гора и Сърбия.

Шведската инициатива призова потребителите през 12-та седмица на годината да спрат да пазаруват от големи магазини като Lidl, Hemköp, Ica, Coop и Willys, за да покажат недоволство от цените.

В социалните мрежи се казва: „Нямаме какво да губим, но всичко за печелене. Докато цените на храните летят, хранителните гиганти печелят милиарди за наша сметка.“

Филиппа Линд, една от водещите на бойкота, сподели, че около акцията се водят както позитивни, така и негативни дискусии. Студентка от Малмьо, тя заявява, че участва както защото е засегната от "неразумно високите цени", така и като акт на солидарност с другите.

Линд призова правителството да предприеме действия:

„Политиците трябва да се намесят и да разчупят олигопола, който води до високи цени поради липса на конкуренция.“

Сега протестиращите планират да продължат с триседмичен бойкот срещу веригата Ica и млечния производител Arla, които държат около една трета от пазара. След това ще добавят и други компании в списъка за бойкот.

Bulgaria News Agency Bulgaria News Agency

 

facebook sharing button Facebook
twitter sharing button Tweeter
whatsapp sharing button Whatsapp