Новият доклад на СЗО подчертава значението на програмите за превенция и контрол на инфекциите
Женева, 29 ноември (Хибия) – Новият доклад на Световната здравна организация (СЗО) подчертава необходимостта от постоянни инвестиции в програми за превенция и контрол на инфекциите.
В изявление на СЗО се отбелязва, че са минали почти пет години от първото съобщение за COVID-19, а новият глобален доклад за превенция и контрол на инфекциите показва бавен напредък в отстраняването на критичните пропуски в предотвратяването на инфекции, свързани със здравеопазването.
Според изявлението, голяма част от болничните инфекции могат да бъдат предотвратени чрез подобрени IPC практики и основни услуги за вода, хигиена и санитария (WASH), които са икономически ефективна стратегия за намаляване на антимикробната резистентност (AMR):
„Докладът показва, че въпреки че 71% от държавите вече имат активна програма IPC, само 6% напълно отговарят на минималните изисквания на СЗО за IPC за 2023-2024 година. Това е значително под целта от 90% до 2030 година, определена в глобалния план за действие на СЗО и рамката за мониторинг на IPC. Освен това, в доклада се подчертава, че рискът от инфекция по време на предоставяне на здравни услуги в страни с ниски и средни доходи (LMIC) може да бъде до 20 пъти по-висок в сравнение със страни с високи доходи (HIC).
Bulgaria News Agency Bulgaria News Agency